Życie iglaków

Gdyby przypatrzeć się wszystkim ogrodom, to śmiało można powiedzieć, że w większości znaleźć można iglaki. Są to takie rośliny, które po pierwsze cieszą oko. Po drugie zapewniają prywatność. Jeżeli dobrze posadzimy je wokoło swojej działki, to zapewnimy sobie piękny i naturalny żywopłot.

Dobór iglaków

Musimy jednak zdać sobie sprawę, że trzeba odpowiednio wybrać iglaki do ogrodu. Nie każde drzewko, czy też krzew liściasty przyjmie się na naszej ziemi. Cis, modrzew, świerk, tuja, cyprys, sosna, jodła – wybór iglaków jest ogromny. Do tego trzeba również zwrócić uwagę na krzewy iglaste. One również mają swoje “wymagania” odnośnie gleby. Bardzo popularne są tuje. Większość właścicieli ogrodów stawia właśnie na takie iglaki. Są one znane z tego, że mają najmniej “wymagań” odnośnie podłoża. Do tego bardzo szybko przyjmują się w posadzonym miejscu.

Odpowiednie nasadzenie

Trzeba również zwrócić uwagę na to, jak sadzi się dane iglaki. W szczególności, jeżeli planujemy nimi obsadzić całą działkę. Po pierwsze każdy iglak musi mieć odpowiedni dołek do zakorzenienia. Postarajmy się wykopać dołek dwa razy większy niż wielkość jego korzeni. Po drugie – odpowiednie i delikatne rozłożenie korzeni. Trzeci krok to nawilżanie korzeni. Jeżeli tuja lub iglak już mają suche korzenie, to marne szanse na to, aby przyjął on się w ziemi. Czwarty krok to odpowiednia swoboda. W promieniu około pół metra od iglaka nie powinno być żadnych innych roślin – chwastów, aby iglak nie musiał “walczyć” z czymś innym o pożywienie z gleby.

Pożywienie dla iglaków

Najważniejsze po posadzeniu jest nawożenie. Iglaki muszą mieć zapewnione odpowiednie składniki mineralne. W takim momencie nie możemy zapominać o nawozie. Doskonale sprawdza się florovit do iglaków w formie płynnej lub granulowanej. Dobór formy zależny jest tylko i wyłącznie od samego ogrodnika. Zawartość takiego nawozu jest następująca: azot całkowity, azot amonowy, azot azotanowy, pięciotlenek fosforu, tlenek potasu, tlenek magnezu i żelazo. Są to najważniejsze składniki zapewniające iglakom prawidłowy wzrost. Do tego ich igły będą miały piękny, zielony kolor.

Pielęgnowanie iglaków

Nikt nie mówił, że pielęgnacja ogrodu jest łatwa. Niestety, ale iglaki będą cieszyć nasze oko jeżeli nie zapomnimy o tym, aby nawóz był na bieżąco w użytkowaniu. Nie oznacza to jednak faktu, że trzeba go używać codziennie. Wystarczy tylko używać go zgodnie z przeznaczeniem opisanym na opakowaniu. Dodatkowo nie można zapominać, że florovit do iglaków w płynie jest przeznaczony do sporządzania roztworu. W innym wypadku iglaki można “spalić” od korzenia, jeżeli koncentrat nie zostanie rozcieńczony z wodą. Florvit w postaci granulków w jednej łyżce stołowej zawiera w sobie około 15 g nawozu. Zastosowanie obu rodzajów nawozów jest bardzo łatwe.