Armatura łazienkowa- w jaki sposób o nią dbać, aby zawsze wyglądała estetycznie?

Świeżo urządzona i wyposażona łazienka zachwyca nas swoim wyglądem. Za pewne moglibyśmy godzinami przyglądać się projektowi, który stworzyliśmy, zwłaszcza, jeśli jest naprawdę przemyślany i zbieżny z naszym gustem. Jednakże, wraz z upływem czasu oraz poprzez regularne użytkowanie wszystkiego, co w takiej łazience umieściliśmy, wszystko się brudzi i przestaje wyglądać katalogowo. Dlatego też warto już na starcie dowiedzieć się, jak czyścić armaturę łazienkową, aby zawsze mogła wyglądać jak nowa. Szalenie istotna w tym przypadku jest systematyczność.

Dlaczego baterie łazienkowe tak się brudzą?

Głównym powodem, który sprawia, że z czasem nasza armatura łazienkowa przestaje wyglądać katalogowo jest działalność wody. Może ona mieć różne parametry, jednakże im jest ona twardsza tym szybciej będzie powodować osadzanie się kamienia na naszej armaturze. Im więcej takiego osadu pojawi się na naszych bateriach- tym trudniej będzie go rozpuścić i usunąć. Dlatego też najskuteczniejszym sposobem jest regularne czyszczenie baterii. Dzięki temu kamienia będzie mnie i znacznie szybciej uda się nam go pozbyć właściwie całkowicie.

Nagromadzone osady z wody potrafią zbierać się w szczelinach, a z czasem oprócz białego nalotu dają o sobie znać poprzez galaretowatą, rdzawą substancję. Duże zaniedbania w regularnym czyszczeniu armatury mogą spowodować powstawanie grzybów i pleśni, czemu sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko. Oczywiście, taka sytuacja jest wyjątkowo niekorzystna dla naszego zdrowia.

Czego używać do czyszczenia? Dwa rodzaje preparatów

Do czyszczenia armatury łazienkowej można wykorzystywać zarówno domowe środki czyszczące jak i dedykowane do tego celu preparaty. Jak czyścić armaturę łazienkową?

– Z rzeczy, które za pewne mamy w domu powinniśmy wykorzystać ocet bądź też sodę oczyszczoną, którą rozpuszcza się w bardzo niewielkiej ilości wody tak, aby otrzymać gęstą papkę. Oczywiście, wszystkie zabiegi należy wykonywać w rękawicach, gdyż ocet ma działanie drażniące na skórę. Dodatkowo, dość intensywny jego zapach sprawia, że bezpośrednio po czyszczeniu łazienki dobrze jest ją wywietrzyć. Zarówno w przypadku octu jak i sody najlepiej pozostawić preparat bezpośrednio na armaturze na około kwadrans czasu do odmoczenia. Dzięki temu przygotowany przez nas preparat będzie miał więcej czasu na wniknięcie w strukturę osadu. Następnym krokiem jest czyszczenie, które można wykonać gąbką o lekko szorstkiej powierzchni. Pamiętajmy tylko o tym, aby nie szorować armatury szczotkami drucianymi, które mogłyby zarysować ich powierzchnię.

– Bardzo skuteczne są specjalne preparaty do walki z kamieniem oraz z osadami. Efektywnie rozpuszczają nawet nagromadzone przez dłuższy czas, nieestetyczne białe plamy z kamienia. Działają one na zasadzie rozpuszczania kamienia, nawet w miejscach, do których trudno jest się dostać.

Warto także pamiętać o tym, aby wybierać armaturę wysokiej jakości, która faktycznie będzie mogła służyć nam przez lata. Szeroki wybór różnego rodzaju baterii łazienkowych można znaleźć na stronie miradhome.pl.