Profesjonalna aranżacja wnętrz – dlaczego warto?

Większość z nas w pewnym momencie życia staje przed wyzwaniem jakim jest wykończenie mieszkania, a konkretniej rzecz biorąc urządzenie go w sposób funkcjonalny, praktyczny, a na dodatek ciekawy i estetyczny. I choć sklepowy asortyment, bogactwo ofert w internecie i katalogi branżowe zaskakują tysiącami możliwości i pomysłów to paradoksalnie powoduje to jeszcze większą bezradność. Nie ma w tym nic dziwnego, aranżacja wnętrz to prawdziwa sztuka, do której potrzeba nie tylko wiedzy i praktyki, ale też smykałki i talentu.

 

Co różni dekoratora od architekta wnętrz?

 

Dla wielu osób oba zawody nieco zlewają się w jeden i zdają z grubsza od siebie nie różnić, jednak nic bardziej mylnego. Architekt ma za zadanie nie tylko wybrać meble i dodatki, ale przede wszystkim zaplanować rozkład całej przestrzeni, wybrać oświetlenie, materiały, dopiero finalnie zajmuje się aranżacją wnętrza. Ponadto posiada też wykształcenie w tym kierunku, a zasób wiedzy pozwala mu proponować szczególne rozwiązania.

 

Dekorator natomiast rozpoczyna swoją pracę już w przygotowanym, gotowym pomieszczeniu. Nie potrzebuje wyższego wykształcenia, gdyż skupia się on na jedynie na wystroju, aranżując wnętrze w taki sposób by oddawało charakter mieszkającego, było estetyczne i w dobrym guście.

 

Korzyści z zatrudnienia profesjonalisty

 

Szereg zalet, wynikający z zatrudnienia specjalisty powoduje, że naprawdę warto rozważyć tę opcję. Podobnie jak i w innych dziedzinach odpowiednia wiedza i praktyka sprawiają, że zawodowiec proponuje rozwiązania, na które sami byśmy nie wpadli, jednocześnie uniwersalne, ale i oryginalne. Profesjonalna aranżacja wnętrza wymaga ponadto nie tylko kompetencji, ale też czasu, zaangażowania, znajomości aspektów technicznych i logistycznych. Decydując się na współpracę z kimś z zewnątrz mamy więc zagwarantowaną realizację projektu skutecznie, poprawnie, efektownie i według przyjętych wytycznych.

 

Najczęstsza obawa – budżet

 

Jeśli aż tyle korzyści przemawia za tym, by zatrudnić architekta wnętrz lub dekoratora to dlaczego wciąż tak dużo ludzi decyduje się wykańczać mieszkanie na własną rękę? Najpopularniejszym powodem jest obawa przed kosztem podobnej usługi, wokół którego narosło sporo niepotrzebnych mitów. Aranżacja wnętrza wcale nie należy do usług zarezerwowanych tylko dla nielicznych. Cenniki różnych agencji są niezwykle zróżnicowane więc z łatwością można znaleźć kogoś odpowiedniego. Ponadto projektant wykona swoją pracę jedynie w obrębie budżetu ustalonego przez zleceniodawcę, więc paradoksalnie decyzja o współpracy może pozwolić nawet sporo zaoszczędzić.

 

Jak wybrać specjalistę do aranżacji wnętrza?

 

Stało się, podjęliśmy decyzję o zatrudnieniu profesjonalisty do pomocy przy urządzaniu swojego mieszkania. Wtem pojawia się kolejny dylemat, od czego zacząć poszukiwania, aby współpraca okazała się w pełni satysfakcjonująca? Nade wszystko należy mieć oczy i uszy szeroko otwarte, zastanowić się kto z rodziny lub znajomych korzystał z podobnej usługi i zapytać o rekomendacje.

 

Kolejny podpunkt to dokładne zapoznanie się z poprzednimi realizacjami kandydatów, czyli tak zwanym portfolio i wybór tego, którego aranżacje wnętrz najbardziej przypadają do gustu. Najważniejsze to kierować się zbieżnym poczuciem estetyki, które jest uzależnione od gustów konkretnych osób. Na koniec warto wspomnieć o dokładnym przeczytaniu i podpisaniu umowy, w celu uniknięcia późniejszych nieporozumień.