Nowoczesna łazienka

Łazienka w stylu nowoczesnym to doskonały pomysł dla każdego wnętrza tego typu. Niezależnie od tego, czy jest to duże pomieszczenie o pokaźnych rozmiarach, czy raczej mała niewymiarowa łazienka, tak często spotykana w PRL – owskim budownictwie. Oszczędność w detalach zdobniczych i wykorzystanie neutralnych kolorów sprawia, że nowoczesne łazienki sprawiają wrażenie przestrzennych i niezwykle czystych. Oto kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać urządzając nowoczesną łazienkę.

 

  1. Dominacja bieli i szarości – barwy stylu nowoczesnego to biel i różne odcienie szarości. Dlatego taka łazienka powinna opierać się właśnie na tych dwóch kolorach. Nie oznacza to, że nie mogą pojawić się w niej inne barwy, ale należy pamiętać, że powinny być one stosowane oszczędnie. Kolorem dopuszczalnym w większym stopniu niż barwa pojedynczych detali jest czerń. W zasadzie często mówi się, że styl nowoczesny to styl „nie – kolorów”. W stylu nowoczesnym sufit w każdym pomieszczeniu jest niemal zawsze biały, tak też powinno być w łazience w stylu nowoczesnym.
  2. Proste, geometryczne kształty urządzeń łazienkowych – styl nowoczesny to styl geometrycznych form, dlatego urządzając łazienkę zgodną z tą koncepcją należy zadbać, by elementy takie jak wanna, umywalka czy toaleta miały geometryczne kształty. Nie oznacza to, że muszą być one „kanciaste”, wszak elipsa czy koło to także figury geometryczne. Także armatura łazienkowa powinna mieć nowoczesny kształt i neutralną kolorystykę, takie nowoczesne formy armatury zaprezentowano na – http://mirad.pl/armatura/frattini/.
  3. Minimalistyczne meble – w łazience w stylu nowoczesnym znajdą się meble o prostych, geometrycznych kształtach bez jakichkolwiek zdobień. Kolorystycznie może to być naturalne drewno lub meble w odcieniach szarości, bądź bieli. Mebli łazienkowych nie powinno być zbyt wiele. Modnym elementem są blaty łazienkowe, pod którymi zabudowuje się pralkę czy półki wnękowe, w których montowane są jedynie fronty.
  4. Nowoczesne oświetlenie – oświetlenie to kolejny istotny element w nowoczesnych łazienkach. Bardzo modne stało się oświetlenie ledowe, podwieszane sufity, czy lampy wpuszczane w zabudowę wanny czy szafki bądź blaty łazienkowe. W nowoczesnej łazience oprawy oświetleniowe powinny być wykonane z metalu i przywodzić na myśl nowoczesne wzornictwo, minimalistyczne i surowe.

 

Stosując te proste i podstawowe zasady można w łatwy sposób urządzić własną łazienkę w nowoczesnym stylu, bez konieczności zatrudniania dekoratora wnętrz.