Do niedawna w Polsce, głównym źródłem energii odnawialnej były elektrownie wiatrowe, jednak w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na niekorzystne warunki tzw. “Ustawy Wiatrakowej”, wielu klientów zrezygnowało z inwestycji w wiatraki. Obecnie, według wielu specjalistów z dziedziny energii odnawialnej, w następnych latach na terenie Polski nastąpi rozwój fotowoltaiki, a szczególny nacisk kładą oni na rozwój farm fotowoltaicznych, które są nie tylko sposobem na całkowite uniezależnienie od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, ale również możliwością zarobku dla właścicieli nieużywanych gruntów. Czym są farmy fotowoltaiczne? Jak działają i jakie koszty będą musieli ponieść inwestorzy, którzy zainteresowani są wybudowaniem takiej farmy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Czym są farmy fotowoltaiczne?
Choć w polskim prawie farmy fotowoltaiczne nie zostały precyzyjnie określone, po latach doświadczeń możemy powiedzieć, że farmy fotowoltaiczne składają się z dziesiątek, a czasem nawet setek paneli fotowoltaicznych, które wspólnie tworzą jeden system, wykorzystujący promienie światła słonecznego do stworzenia energii elektrycznej wykorzystywanej w każdym gospodarstwie domowym, ale i przedsiębiorstwie gospodarczym. Farmy fotowoltaiczne oferowane przez sprawdzone firmy takie jak np. Elektromasters, cechują się takim samym działaniem jak systemy fotowoltaiczne umieszczone np. na dachach budynków mieszkalnych. Jedynym wyjątkiem jest ilość paneli, które odpowiadają za przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną. Farmy fotowoltaiczne budowane w Polsce zazwyczaj mają moc maksymalnie do 5 MWp.
Jak wygląda proces starania się o możliwość budowy farmy fotowoltaicznej?
Jeśli zależy Ci na stworzeniu farmy fotowoltaicznej, która przynosić będzie zyski, a nie straty, musisz dokładnie przygotować się do procesu trwającego nawet do kilku miesięcy. Po ukazaniu wszelkich niezbędnych dokumentów i uzyskaniu zgód od odpowiednich urzędów, możliwe jest rozpoczęcie budowy farmy fotowoltaicznej np. z pomocą Elektromasters! Jak wygląda ten proces? Przede wszystkim:
– należy przeprowadzić ocenę działania farmy na środowisko,
– ustalenie warunków przyłączenia farmy do sieci z OSD,
– stworzenie wstępnego projektu, który zawierać będzie informacje na temat specyfikacji poszczególnych urządzeń wykorzystanych do budowy farmy,
– uzyskanie ostatecznego pozwolenia na rozpoczęcie budowy farmy fotowoltaicznej.
Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej?
Nie da się dokładnie wskazać kosztów budowy farmy fotowoltaicznej, ponieważ ostateczne koszty zależne są od wielu zmiennych. Obecnie przyjmuje się, że instalacja 1MW może wynieść nawet do 4.5 miliona złotych. Niestety, kwota ta w najbliższym czasie może rosnąć, ponieważ na całym świecie występują problemy w poszczególnych etapach dostaw komponentów, przez co ich ceny znacznie rosną.