Pompa ciepła- co warto o niej wiedzieć?

Pompa ciepła to jedno z rozwiązań, które pozwala wydajnie ogrzewać budynek zimą, a także schładzać pomieszczenia latem. Jest to więc urządzenie, które będzie w stanie dostosowywać temperaturę w naszym mieszkaniu do naszych preferencji. Wykonanie pompy ciepła jest jednak pewną inwestycją, a koszty takiego rozwiązania są dopiero znane w momencie, kiedy jakaś firma przyjedzie już do nas na miejsce i wykona odpowiedni audyt.

Jednakże, jak pokazują statystyki, pompa ciepła pracując wydajnie będzie mogła wytworzyć aż 4 kWh pobierając zaledwie 1 kWh energii. I tutaj od razu wysuwa się kolejna, ważna kwestia- fakt, że samo to urządzenie jest zasilane energią z sieci. Jeśli więc chcielibyśmy mieć w swoim gospodarstwie domowym naprawdę tanie ogrzewanie- najlepszym rozwiązaniem jest połączenie instalacji pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która będzie ją zasilać.

Popularne pompy ciepła typu split- w jaki sposób działają?

Wiele ważnych informacji na temat działania pompy ciepła, dostępnych jej wariantów oraz korzyści, jakie można czerpać z jej instalacji, można znaleźć na stronie- https://elektromasters.com.pl/oferta/pompy-ciepla/. Co ważne, Elektromasters to jedna z firm, które zajmują się realizacją tego typu projektów. Instalacja z pompą ciepła typu split:

 

  • Zbudowana jest z dwóch jednostek- jednej zewnętrznej i jednej wewnętrznej. Obie te jednostki łączą się ze sobą za pomocą całej instalacji chłodniczej. Jednostka zewnętrza pobiera powietrze z otoczenia, a następnie transportuje je do wewnętrznej jednostki, gdzie podnoszona jest jego temperatura, a także ciśnienie. Powietrze to ogrzewa wodę grzewczą budynku.
  • Warto wiedzieć, że pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym.
  • Pompa ciepła typu split daje ogromne możliwości dostosowywania temperatury, jaka panuje w budynku do swoich indywidualnych potrzeb. Pracą urządzeń można z powodzeniem sterować z poziomu smartfona, wykorzystując do tego celu odpowiednią aplikację.

Alternatywa dla pompy typu split- pompa monoblok

Na rynku można znaleźć nie tylko pompy ciepła typu split. Pompa typu monoblok tak naprawdę funkcjonuje na podobnej zasadzie, co split, ale w tym przypadku obie jednostki instalacji zostają połączone w jedno w ramach jednego urządzenia.

 

Obie jednostki są więc komponentami w ramach jednego urządzenia, które pracuje równie wydajnie. Rozwiązanie to często jest określane jako pompa typu powietrze- powietrze. Monoblok bardzo często charakteryzuje się wyższą sprawnością, jest też proponowany tam, gdzie wolelibyśmy umieścić ciszej pracujące urządzenie. Co ważne, taka instalacja pozwala także zaoszczędzić przestrzeń.