ogród

Ogród drewnianego domu

Drewniane domy są coraz popularniejszym widokiem na polskich wsiach i przedmieściach. Nie są to domy po naszych pradziadkach, ale zupełnie nowe, niedawno wzniesione budynki. Ich właściciele często zastanawiają się jak urządzić ogród domu drewnianego? Dziś prezentujemy kilka stylów aranżacji ogrodów, które świetnie komponują się z domami z drewna.

Ogród w stylu wiejskim

Styl wiejski, to doskonały wybór dla ludzi kochających swobodę. Ponieważ nawiązuje on do dawnych ogródków przy wiejskich chatach, toteż doskonale wpisuje się w utrwalone wyobrażenie ogrodu, który otacza domy z drewna. W takim ogrodzie panuje swoboda, przenikają się tutaj zapachy i kolory. Nie ma – a przynajmniej takie wrażenie należy osiągnąć – planu. Ogród wiejski pełen jest pachnących ziół, mogą nawet pojawić się w nim warzywa. Planując taki ogród, warto zasadzić blisko ścian domu lub ogrodzenia wysokie rośliny takie jak nieco zapomniane już malwy. Doskonałym ich uzupełnieniem będą słoneczniki, dalie czy ostróżki. Na średnie i niskie piętro nadadzą się łubin, naparstnica, nagietek, cynia, lwia paszcza, maciejka, macierzanka niezapominajki, astry. Warto w takim ogrodzie zasadzić lawendę, bazylię, szałwię czy miętę, można też pokusić się o sałatę, pomidory czy dynie. Jeśli planujemy drzewa to wiśnia, jabłoń i inne drzewa owocowe będą tutaj jak najbardziej na miejscu. Wśród krzewów nie może zabraknąć czarnego bzu, lilaka, pigwy czy jaśminowców.

Ogród w stylu japońskim

Czy ogród nowoczesny pasuje do domu z drewna? To zależy od architektury budynku. Jednak miłośnicy oszczędności i prostoty nowoczesnych ogrodów z pewnością docenią także ogrody japońskie, które idealnie pasują do domów drewnianych. Japoński ogród może przybrać dwie formy: zen lub ogrodu herbacianego. Niezależnie od typu zawsze powinny znaleźć się w nim: woda, czy to w postaci stawi, oczka wodnego czy potoku, kamienie, mech oraz drzewa. Do japońskiej aranżacji warto wybrać klon japoński bądź palmowy, miłorząb chiński, magnolie, wiśnie i śliwę japońską czy sosny: czarną, drobnokwiatową, japońską, czy świerk. Wśród krzewów powinna znaleźć się azalia japońska, piwonia, rododendron, glicynia, jaśminowiec, bez czy ostrokrzew. W tym typie ogrodu raczej nie spotkamy kwiatów, natomiast dużo jest w nim traw ozdobnych, warto więc postawić na różne ich gatunki. Przyda się też trzcina, kostrzewa czy różne gatunki paproci.

To tylko dwa spośród wielu stylów pasujących do ogrodów, które otaczają domy z drewna. Świetnie sprawdzą się też aranżacje w stylu skandynawskim czy angielskim. Wskazane style są uniwersalne i będą dobrze prezentować się w zasadzie przy każdym drewnianym domu, jednak warto pamiętać, że styl ogrodu powinien komponować się ze stylem budynku. Jeśli drewniany dom ma typowo nowoczesny projekt, to ogród wiejski może nie być najlepszym pomysłem, natomiast nowoczesny styl aranżacji roślin sprawdzi się w tym przypadku doskonale. Dlatego wybierając inspirację do aranżacji ogrodu, warto kierować się stylem architektonicznym budynku – nie tylko materiałem, z którego został wykonany.