Wszechstronne zastosowanie płyt OSB

Przygotowując wykończenie domów i mieszkań coraz częściej stosuje się płyty OSB, które też są uważane za materiały wszechstronne i nowoczesne. Obecnie, materiały te można znaleźć niemalże w każdym markecie budowlanym i na każdym składzie- nikt nie powinien więc mieć żadnych problemów z ich dostępnością podczas realizacji przyjętego projektu budowlanego.

Płyta OSB jest jednocześnie materiałem lekkim, ale też bardzo wytrzymałym, jest w stanie udźwignąć nawet spore obciążenie, może też być wykonana w wersji odpornej na wilgoć oraz wodę tak, aby mogła być elementem konstrukcji ścian działowych na przykład przy łazienkach. Dodatkowo, posiada odpowiednią odporność na zniszczenie oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, ale też powszechność jej stosowania wynika z faktu bardzo prostego sposobu jej obróbki. Jak więc widać, produkt ten posiada wiele zalet- za pewne też stąd bierze się jego ogromna popularność.

 

Płyty OSB wykonuje się z materiałów drewnopochodnych

 

Jest to materiał produkowany z prostokątnych wiórów drzewnych, które zostają w odpowiedni sposób przygotowane i scalone. Ich obróbka oraz proces scalania odbywa się przy zastosowaniu wysokiej temperatury oraz bardzo wysokiego ciśnienia, a dodatkowo elementem spajających wióry ze sobą jest specjalny klej w postaci żywicy syntetycznej. O tak dużej wytrzymałości płyt wiórowych decyduje sposób układania trzech jej warstw, gdzie wióry zostają zestawione w stosunku do siebie w różnych konfiguracjach. Jedna warstwa posiada wióry ułożone wzdłuż, druga w poprzek.

Struktura płyt OSB jest idealnie gładka w porównaniu do drewna, którego struktura może posiadać pewną chropowatość oraz ewentualne sęki. Płyty te jak widać są materiałami całkowicie ekologicznymi, których proces produkcji sprawia, że finalnie zyskują bardzo pożądane w budownictwie właściwości. Podczas ich produkcji nie dodaje się żadnych szkodliwych substancji chemicznych, są więc przyjazne dla ludzi i dlatego posiadają tak ogromną liczbę różnych zastosowań.

 

https://pagedsklady.pl/produkty/50