Jaki wąż do gazu? Zasady doboru węża do kuchenki gazowej

Aby podłączyć kuchenkę gazową do butli z gazem propan-butan lub do instalacji gazowniczej, konieczne jest zastosowanie specjalnych węży do gazu. Podpowiadamy, czym należy kierować się przy zakupie odpowiedniego przewodu gazowego.

1. Długość
Wybierając wąż do gazu do kuchenki gazowej, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego długość. Producenci oferują węże w długościach wynoszących od 200 mm do 2000 mm, dlatego można dopasować je specjalnie do miejsca montażu.

Należy pamiętać o tym, żeby nie kupować węża „na zapas”. Zbyt długie węże do gazu sprawiają problemy z montażem, a przewód po podłączeniu będzie niepotrzebnie zajmować miejsce.

2. Przyłącze
Drugą ważną kwestią jest rodzaj przyłącza. Standardowo wąż do kuchenki gazowej wyposażony jest w nakrętki obrotowe z gwintem G 1/2. Dostępne są też węże z końcówką G 3/4.

Wąż może mieć końcówkę prostą albo kolankową. Rodzaj końcówki dobiera się w zależności od położenia kuchenki. Gdy miejsca jest mało, najczęściej stosowany jest wąż do gazu o końcówce kolankowej.

W sprzedaży można znaleźć również węże wyposażone w szybkozłącza. Za ich pomocą można dokonać łatwiejszego podłączenia źródła gazu, na przykład butli gazowej.

3. Promień zgięcia
Większość węży gazowych dostępnych w sprzedaży charakteryzuje się nieograniczonym promieniem zgięcia. Oznacza to, że ich konstrukcja umożliwia zgięcie ich w dowolną stronę, by dopasować je do miejsca montażu.

Aby nie doszło do nadmiernego wygięcia przewodu, jest on oplatany specjalną siatką metalową, która powoduje, że zgięcie nie wygina nadmiernie węża i dzięki temu zapobiega jego załamaniu.

4. Osłona
Dobry wąż do gazu składa się z trzech warstw. W środku znajduje się elastyczny wąż metalowy, na nim umieszczony jest wzmacniający oplot z siatki metalowej.

Dodatkowym atutem będzie osłona – płaszcz z PCV, który chroni wąż przed zabrudzeniem, przedostawaniem się drobnoustrojów, środków chemicznych, a także ułatwia czyszczenie.

5. Normy
Węże do gazu muszą spełniać wymogi normy PN-EN 14800 w systemie pierwszym – to potwierdzenie najwyższego bezpieczeństwa.