trawa dla kota

Jaka trawa dla kota?

Rośliny przyjazne dla zwierząt

Bardzo często można przeczytać liczne artykuły związane z tym, jakich roślin nie powinniśmy mieć w momencie, kiedy mieszka z nami kot. Niby oczywiste wydawałoby się, że koty raczej nie powinny być zainteresowane roślinami- a jednak są przyczyny, które powodują, że mogą być zainteresowane i to bardzo. W szczególności jest to obserwowalne u kotów z długą sierścią, a więc możemy tutaj mówić o kotach takich ras jak pers czy kot syberyjski. Wylizując własne futerko koty chcąc czy nie chcąc, połykają spore ilości własnej sierści, która nagromadzona w żołądku może powodować u kotów problemy trawienne. Naturalnym kocim odruchem jest więc to, aby w jakiś sposób poradzić sobie z tym problemem, a najlepszym sposobem jest przeczyszczenie żołądka. Dlatego też koty chętnie podgryzają trawy, a także różne inne rośliny, które po dostaniu się do żołądka powodują odruch wymiotny, albo też po prostu powodują oczyszczenie żołądka. W efekcie, kot wymiotuje sierścią, ale i wszystkim innym, co miał w żołądku. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy zjedzona przez kota roślina jest trująca.

Coś więcej o roślinach trujących?

Jeśli więc posiadamy w domu rośliny trujące- a zdecydowana większość roślin doniczkowych jest trująca- musimy utrudnić kotu dostęp do nich. Możemy zamykać mu pomieszczenie, w którym się znajdują, albo też możemy ustawić je w miejscu, do którego trudniej będzie mu się dostać. Pamiętajmy jednak o tym, że koty uwielbiają się wspinać i chcąc uszczknąć łodygę apetycznego skrzydłokwiatu mogą ulec wypadkowi. Wybrane przez nas miejsce musi być więc naprawdę niedostępne, może to być szafa lub też wysoki kwietnik. Dobrym pomysłem jest natomiast podanie kotu w miejscu łatwo dostępnym specjalnej trawy, która nie będzie dla niego szkodliwa, pozwoli bezinwazyjnie przeczyścić mu przewód pokarmowy i jest dedykowana dla kotów. Jaka trawa dla kota będzie odpowiednia? Nie jest wcale trudno ją znaleźć, można kupić je na giełdach oraz w marketach budowlanych i są one podpisane jako trawy dedykowane kotom. Nie jest tot też duży wydatek, gdyż sadzonka trawy tego typu to wydatek około 10 zł. Trawa ta ma też to do siebie, że systematycznie uszczykiwana jeszcze mocniej i ładniej się rozrasta.

Jakie rośliny doniczkowe na pewno będą bardzo trujące?

Dobrze jest też mieć świadomość tego, jakie gatunki roślin w domu na pewno będą dla kota trujące. Do tych najbardziej niebezpiecznych można bowiem zaliczyć Difenbachię, która posiada w sobie groźne szczawiany wapnia. Równie trująca będzie aglaonema, a także skrzydłokwiaty oraz fikusy. Bardzo niebezpieczne mogą być również wilczomlecze, które zawierają w sobie silnie trujące, białe mleko, które wycieka już po oderwaniu nawet najmniejszego listka.