choinka

Podlewanie choinki wodą z cukrem

Jak przedłużyć żywot choinki w okresie świątecznym?

Wiele osób wprost nie wyobraża sobie, aby na święta wstawić do domu sztuczną choinkę. Musi to być żywe drzewko, gdyż takie najmocniej kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, a dodatkowo- wspaniale pachnie. Problemem takiej choinki jest jednak to, że bardzo szybko więdnie i codziennie trzeba wynosić spodniej niej szufelki pełne suchych igieł. Dzieje się tak z prostego względu- drzewko rosnące w lesie spokojnie wytrzymuje nawet spore mrozy zimą i duże upały latem. Jeśli jednak zostanie wniesione nagle z dużego mrozu do domu, gdzie powietrze jest suche, a temperatura oscyluje wokół 20 stopni- od razu zacznie gubić igły. Czy da się jakość temu zapobiec? Czy żywa choinka zawsze oznacza tony igieł i codzienne sprzątanie?

Jak uratować drzewko, które cieszy nasze oczy w święta?

Dlatego też oprócz ciętych drzewek, w sklepach pojawiły się także drzewka z korzeniami, rosnące w donicach produkcyjnych. Takie drzewko powinno być lepiej przystosowane do sztucznych warunków, jakie stwarza mu człowiek, a dodatkowo może nadal czerpać wodę i pożywienie z gleby, w której rośnie. Problem jednak nadal stanowi wysoka temperatura naszych mieszkań- drzewko będzie miało szansę przeżyć w momencie, kiedy będzie w naszym domu co najwyżej kilka dni- akurat na największe dni świąteczne. Potem trzeba drzewko wynieść, a na wiosnę zasadzić do gruntu czekając, czy będzie ono miało szansę się przyjąć.

W sieci znajdziemy też wiele domowych sposobów na to, aby choinka mogła jednak pozostać z nami trochę dłużej nie gubiąc tym samym igieł. Jednym z takich sposobów jest regularne, mocne nawadnianie drzewka rosnącego w doniczce, a także podawanie mu pożywienia. Może to być podlewanie choinki wodą z cukrem, ale dobrym pomysłem jest zastosowanie dedykowanego nawozu, który posiada odpowiednio dobrane składniki odżywcze, jakich takie drzewko może potrzebować. Zazwyczaj odżywki te są także stosowane w kwiaciarniach po to, aby przedłużać żywotność kwiatów ciętych. Ich zastosowanie w praktyce nie jest więc tak naprawdę niczym nowym. Dodatkowo, pamiętajmy, aby ustawić drzewko daleko od kaloryfera, tym samym nie odczuje ono aż tak mocno wysokiej temperatury, jaka panuje w mieszkaniu. Kupując choinkę postarajmy się wybierać okazy młode, które będą miały większe zdolności przystosowawcze w porównaniu do starszych i bardziej wyrośniętych drzewek. Być może sposoby te pozwolą nam długo cieszyć się piękną choinką, która też będzie wyglądała lepiej i zdrowiej mając większość igieł ciągle na sobie.