las w słoiku

Las w słoiku jak dbać

Las w słoiku- jak go wykonać i jak się o niego troszczyć?

Las w słoiku stał się szalenie popularnym gadżetem, który chętnie umieszczamy w naszych mieszkaniach. Taki las z powodzeniem możemy zakupić już w całości wykonany, możemy też pokusić się o jego samodzielne zrobienie. Pamiętajmy jednak o tym, aby poczytać trochę zarówno o tym, jakie rośliny się do takiego słoika nadają pod względem wymagań oraz o tym, jak powinna wyglądać pielęgnacja takiego mikroklimatu w szkle. Niestety, moda na tego rodzaju wyroby sprawia, że w sklepach możemy znaleźć lasy w słoiku, które nie mają prawa przetrwać dłużej niż miesiąc niezależnie od zastosowanej pielęgnacji- rośliny bowiem dobierane są tak, aby wyglądały efektownie, ale kompletnie nie nadają się ani do tego, aby rosnąć razem ani do tego, aby rosnąć w wilgoci. Dlatego też lepiej podejść świadomie do swojego pierwszego lasu w słoiku, aby faktycznie móc cieszyć się nim na dłużej.

Dlaczego las w słoiku?

Tak naprawdę pomysł na las w słoiku odnosi się do posiadania w domu terrarium, w którym można uprawiać rośliny, które wymagają dużej wilgotności powietrza. W słoiku również możemy osiągnąć dużą wilgotność powietrza- dlatego też do wykonania lasu w szkle raczej nie poleca się stosować ani kaktusów ani sukulentów, chociaż takich propozycji roślin w szkle w sklepach znajdziemy całe mnóstwo. Druzgocącą porażkę można też ponieść kupując las w szkle, w którym znajdziemy mix roślin pustynnych i tropikalnych, które mają całkiem inne wymagania pielęgnacyjne i w swoim naturalnym środowisku żyją w całkiem innym klimacie. Bo czy ktoś widział kaktusy rosnące w głębokich zasiekach dżungli? A jeśli to się nie udaje w przyrodzie, na pewno nie uda się także w słoiku. Dlatego wśród polecanych roślin do szkła możemy znaleźć większość paproci, mech, begonie całoroczne, fittonie, fikusy, bluszcze, a nawet takie rośliny jak mniejsze alokazje.

Las w słoiku- jak dbać?

Odpowiednio skomponowany las w słoiku jest w pewien sposób samowystarczalny. Jeśli chcemy, aby był to las w zamkniętym słoju, pamiętajmy jednak o tym, aby stopniowo przyzwyczajać rośliny do zamkniętego mikroklimatu, tym samym na początku wietrząc słój. W przypadku otwartego słoja nie ma tego problemu. Oczywiście, bardzo ważna kwestia dotyczy tego, jak podlewać las w słoiku. Pielęgnacja pod tym względem może być dla niektórych osób skomplikowana, gdyż roślin w szkle nie podlewa się aż tak często, jak robilibyśmy to, gdyby były zasadzone w zwykłej doniczce. Szkło nie daje bowiem drenażu nadmiaru wody, a dodatkowo mocno trzyma wilgoć, a więc nadmiar wody będzie prowadził do gnicia roślin.