Sofy i meble wypoczynkowe do salonu

Salon to wyjątkowe i jednocześnie specyficzne miejsce w domu. Każde mieszkanie ma jakąś namiastkę pełnoprawnego salonu. Czym on właściwie jest? To na pewno uniwersalna przestrzeń do wypoczynku, spożywania posiłków czy w końcu imprezowania. Dlatego duży pokój powinien być miejscem, w którym czują się dobrze wszyscy domownicy i nasi goście. To wizytówka całej rodziny – warto go urządzić w stylowy sposób. Jednak sam wybór kolorystyki ścian, podłogi etc. przychodzi czas na umeblowanie całej przestrzeni. Jest to wyzwanie szczególne, jako że w salonie łatwo przesadzić z liczbą mebli. Wynika to z tego, że oprócz oczywistych mebli wypoczynkowych spotkamy się tam z ławami, szafami, komodami, witrynami i innymi typami umeblowania, których nigdy nie umieścimy w sypialniach czy nawet w biurze.

Sofy i narożniki | Od czego zacząć proces umeblowania?

Pierwszym krokiem na pewno będzie pewne rozplanowanie przestrzeni. Należy zbadać to, ile realnie chcemy przeznaczyć na meble. Ja jestem zwolennikiem minimalizmu w salonie. Wszystko dlatego, że jego najważniejsze części umeblowania to: kanapa, stolik, fotel, szafka RTV czy ewentualnie jakiś rodzaj komody. Niektórzy łączą funkcjami jadalnię z salonem i wtedy po prostu dokupuje się zestaw krzesła+duży stół. Co ważne, im mniej mebli, tym mamy więcej wolnej przestrzeni, która może posłużyć jako miejsce dla zabawy dla dzieci.

Jak optycznie powiększyć salon? Roślinami!

Warto wspomnieć także o tym, że warto poświęcić trochę metrażu na rośliny. Co więcej, kiedy rozmieścimy je w rogach pomieszczenia, to zwiększymy je optycznie. Optycznie duży  salon sprawia, że po prostu czujemy się w nim dobrze. Zbyt duża ilość dodatków i mebli sprawi, że pomieszczenie będzie zagracone. Jeśli już mniej więcej określimy wstępny wygląd salon, to polecam udać się w zakamarki internetu i sprawdzać poszczególne elementy. Kiedy już mamy na oku grupę produktów, to można wybrać się do sklepu meblowego w poszukiwaniu idealnej, pstrokatej czy żółtej sofy.  

Rozkładany narożnik z funkcją spania czy klasyczna kanapa?

Rozkładane narożniki czy kanapy to chyba najważniejsza część umeblowania w całym domu. Z założenia jest to centrum domowego życia. To tutaj obejrzymy wspólnie film, zjemy dobre ciasto czy wypijemy kawę ze znajomymi. Z praktycznych porad – lepiej unikać materiałów obić, które bardzo szybko ulegają zabrudzeniu. Dobry pomysłem jest kupno narzuty, dzięki czemu ewentualne zabrudzenia nie będą stanowiły problemu. Niezależnie od wyboru narożnika czy kanapy – polecam kupno mebli w stonowanych kolorach, a żywą kolorystykę pozostawić dodatkom (np. poduszkom, wspomnianej wcześniej narzucie, czy małym dywaniku przy sofie).

 

Kanapę powinniśmy wybrać w oparciu o liczbę domowników w domu i częstotliwością obchodzenia wszelkich świąt czy po prostu przyjmowania gości. Sofa powinna być wygoda i mieścić naraz całą rodzinę. Zresztą jeśli nie mamy dużej rodziny, to mała kanapa będzie wręcz zaletą. Dzięki temu będziemy mieli bardziej przestronny pokój, a wolne miejsce może zająć stylowa ława.

Meblowe dodatki – fotel

Fotel bardzo często występuje w zestawach do kanap. Faktycznie może to być bardzo ciekawie i stylowo wyglądający element. Co więcej, nie każdy lubi zwykłe kanapy i szuka np. wygodnego miejsca do oddania się lekturze. Nie należy przesadzać z ilością foteli. Czasami wystarczy zakupić narożnik z pufą i do tego dodatkowy fotel. Większa ilość może zabrać za dużo cennego miejsca. Ostatnimi czasy wróciła moda na wzornictwo rodem z lat 70. Rozbudowane, potężne i mięciutkie fotele są wręcz idealne do popołudniowego relaksu po pracy czy szkole.