Wentylacja nowego domu – rekuperacja

Wentylacja to bardzo ważna część domowych instalacji. Niestety przez wielu jest bagatelizowana. Powoli sytuacja się poprawia ze względu na możliwości nowoczesnych systemów wentylacyjnych. Przede wszystkim obecnie stosuje się rozwiązania energooszczędne i nowoczesne w nowych domach. Wynika to z tego, że nowe budownictwo często spełnia normy i wymogi budynków pasywnych czy energooszczędnych, a to ma znaczenie, bo tu chodzi po prostu o szczelność okien, drzwi i współczynnikach przenikania ciepła poszczególnych przegród zewnętrznych. Wentylacja mechaniczna przyniosła nowe rozwiązania – nagle okazało się, że można mieć skuteczny system wentylacyjny działający przez cały rok bez dużych nakładów pieniężnych na energię elektryczną. Osiągnięto to dzięki odzyskowi ciepła i współpracy z fotowoltaiką czy pompami ciepła. Jak więc wentylować nowy dom i garaż?



Wentylacja mechaniczna czy tradycyjna? 

 


Systemy wentylacyjne budowano już w Starożytnym Egipcie, jednak do niedawna stosowano znaną od wielu lat wentylację grawitacyjną. Jest to najbardziej tradycyjna forma wentylowania, która bazuje na tym, że chłodne powietrze opada grawitacyjnie, wypychając zużyte powietrze (ciepłe) do góry przez odpowiednie przewody wentylacyjne. Niestety takie rozwiązanie ma sporo wad. Mimo prostoty wykonania w wypadku nowego domu trzeba wybudować komin i system przewodów wentylacyjnych. Co więcej, Jeśli nasz dom będzie dobrze ocieplony i będzie szczelny, to właśnie przez wentylację będzie tracić najwięcej ciepła. Co ważne, wentylacja grawitacyjna nie jest skuteczna przez cały rok, co sprawia, że nie tworzy optymalnych warunków (mikroklimatu) w domu przez cały czas. W miesiącach letnich cyrkulacja powietrza jest słaba, bo różnica temperatur między wnętrzem a dworem jest minimalna. Tutaj z pomocą przychodzi wentylacja mechaniczna

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła opiera się na systemie nie tyle przewodów wentylacyjnych, tylko bardziej wentylatorów. To one wprawiają w ruch powietrze, które stale jest dostarczane do domu. Co więcej, wyróżniamy trzy typy wentylacji mechanicznej: wywiewna, nawiewna i nawiewno-wywiewna. Oczywiście z punktu widzenia mikroklimatu i komfortu panującego wewnątrz mieszkania najlepiej zdecydować się na opcję nawiewno-wywiewną. System czujników bada wilgoć w powietrzu i wyczuwa, kiedy system ma pracować mocniej lub lżej. Dzięki temu w domu panują stałe warunki, nie ma zbyt dużej wilgotności powietrza. Rekuperacja to inaczej odzysk ciepła. Odzysk nie pojawia się znikąd, istnieje specjalne urządzenie, które jest za to odpowiedzialne – rekuperator. Znajduje się w nim wymiennik ciepła, który odbiera ciepło podczas wydalania powietrza zużytego (ciepłego) i przekazuje je świeżemu, nawiewanemu powietrzu. W ten sposób minimalizowane są straty ciepła przez wentylację. To w połączeniu ze skutecznym systemem ogrzewania (np. pompą ciepła) przynosi niesamowite rezultaty. Teoretycznie dom pasywny z takim systemem wentylacyjnym nie potrzebowałby nawet specjalnego źródła ciepła. Istnieją gospodarstwa domowe, gdzie dogrzewa się lekko za pomocą specjalnego klimatyzatora. ja osobiście polecam inwestycję w pompę ciepła, która wespół z wentylacją mechaniczną stworzą genialne warunki do mieszkania. Nie trzeba będzie się także martwić o klimatyzowanie czy dogrzewanie domu.