ogrodzenie

Ogrodzenie zbudowane zgodnie z prawem

Budowa ogrodzenia jest sporym przedsięwzięciem, do którego trzeba podejść w jak najbardziej profesjonalny sposób. Nie tylko pod kątem wykonawstwa czy dobieranych materiałów budowlanych, ale też uwzględniając przepisy prawne oraz stosowne pozwolenie, które obowiązkowo trzeba posiadać w określonych sytuacjach. Jakich? Kiedy nie będziemy musieli się o takie pozwolenie starać? Tak naprawdę przepisy z tym związane nie są aż tak zawiłe, a może się nawet okazać, że formalności uda się nam ograniczyć do absolutnego minimum.

Zmiany wprowadzone w 2015 roku

Przepisy mają to do siebie, że mogą się dość często zmieniać, najważniejsze, aby zmieniały się na lepsze. I faktycznie, zmiany jakie zostały wprowadzone w 2015 roku w prawie budowlanym odrobinę ułatwiły życie inwestorom, którzy od tego momentu mogą w znacznie prostszy sposób zabrać się za ogrodzenie na swojej posesji i znacznie łatwiej mogą aranżować własny ogród. Przed rokiem 2015 konieczne było zgłoszenie chęci wykonania na posesji ogrodzenia na działce, która znajduje się pomiędzy innymi działkami sąsiadującymi. Obecnie, jeśli docelowo ogrodzenie nie będzie przekraczać 2,2 m wysokości- takiego zgłoszenia nie trzeba wykonywać. Warunkiem jest, aby było to ogrodzenie o tradycyjnym charakterze. Jest to więc najczęściej praktykowana opcja.

Co w przypadku wyższych ogrodzeń oraz tych, które mają charakter bardziej oporowy, a nie tradycyjny? Ogrodzenie pełniące funkcję muru oporowego wymaga pozwolenia na budowę, tak samo jak ogrodzenie wyższe od standardowego. O taki dokument trzeba się postarać odpowiednio wcześniej przed rozpoczęciem prac w terenie. Wypełnienie dokumentów nie jest jednak aż tak skomplikowane.

Kiedy już dopilnujemy kwestii formalnych

Ogrodzenie docelowo swoim stylem powinno pasować do domu oraz do tego, jak się on prezentuje. Do wyboru mamy bardzo wiele różnego rodzaju ogrodzeń, które też różnicuje odporność na czynniki mechaniczne i atmosferyczne, a także końcowy koszt instalacji takiego ogrodzenia. Im większy metraż działki- tym proporcjonalnie wyższe koszty. W przypadku chęci wystosowania wniosku o pozwolenie na budowę, konieczny jest też dokument zawierający projekt ogrodzenia- najlepiej wykonany przez odpowiedniego architekta. Ogrodzenia, jakie mają pełnić w praktyce funkcję muru oporowego zazwyczaj z konieczności stosuje się w terenie, gdzie ziemia mocno się osuwa. Szybko więc okazuje się, że tak naprawdę nie ma innej możliwości, jak tylko zastosowanie ogrodzenia o specjalistycznej funkcji.

Ogrodzenie ma też tę ważną funkcję, że zapewnia nam wyższy poziom bezpieczeństwa na naszej działce, co ma duże znaczenie w hałaśliwych i często uczęszczanych dzielnicach. Jest też niemalże czymś koniecznym, jeśli chcemy się w następnej kolejności zabrać za urządzenie ogrodu- zazwyczaj całą zawartość planujemy już w ogrodzonej, zdefiniowanej przestrzeni. To, co na pewno się nam przyda to podjazd, którego miejsce też najlepiej odpowiednio wydzielić już na starcie.

Potrzebujesz porady w sprawie ogrodzenia? Sprawdź: https://www.smr-law.at/pl/kontakt/