Materiał na zasłony i firany do salonu – jaki wybrać?

Bez wątpienia zasłony i firany to najważniejsze ozdobne tekstylia w naszych domach. To z ich pomocą nadajemy całemu pomieszczeniu odpowiedni charakter. Dlatego też oprócz koloru, warto zastanowić się nad tym, z czego będą wykonane. Firany lub zasłony do salonu mogą być z ciężkiego, lub też lekkiego materiału, przy czym każdy z nich będzie przepuszczał inną ilość światła do pomieszczenia. Wybór gotowych firan i zasłon to czasem także problem techniczny. W końcu nie każdy karnisz udźwignie gęsto tkany materiał. Na co w takim razie zwrócić uwagę przy wyborze tkaniny i jaką wybrać? 

Jaki najlepszy materiał w zasłonach do salonu? 

Na rynku dostępne są przeróżne materiały. Jest ich naprawdę wiele, co na pewno nie ułatwia wyboru zasłon do salonu. Przyjrzyjmy się więc bliżej kilku popularnych tkaninom.

  • Tafta – ciężka i sztywna tkanina. Powstaje z włókien jedwabiu i w specyficzny sposób szeleści i mieni się.
  • Żakard – mocna i gruba tkanina stanowiąca skuteczną barierę dla słońca. Posiada ozdobny splot i zwykle nie wymaga prasowania. 
  • Aksamit – bawełniana, jedwabna lub sztuczna tkanina dobrze przyciemniająca wnętrze. Jest ciężka.
  • Perkal – cienka tkanina bawełniana.
  • Woal – delikatny i nieprzejrzysty, choć przepuszcza promienie słońca. Może być jedwabny lub bawełniany.
  • Tiul – cienka tkanina plecionkowa. 
  • Welwet – tkanina zbliżona do aksamitu. Lśniący, miękki i pluszowy. 
  • Blackout – tkanina zaciemniająca, charakteryzująca się nieprzepuszczalnością światła na bardzo wysokim poziomie. 

 

Jak widać, wybór tkanin jest spory. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o najlepszą tkaninę. Wbrew pozorom wygląd i przepuszczalność światła to nie jedyne cechy, które powinniśmy brać pod uwagę. Ważne jest także to, by zasłonę można było łatwo wyprać i by była odporna na uszkodzenia i wielokrotne czyszczenie. Dodatkową zaletą zasłony do salonu może być także brak konieczności prasowania po każdym praniu. 

Jaki kolor zasłon do salonu wybrać? 

Jeśli już zdecydujemy się na zasłony do salonu, to pamiętajmy, że będą one stanowiły mocny element dekoracji wnętrza. W końcu zajmują sporą powierzchnię i zwykle znajdują się w rogach wnętrza, zamykając tym samym całą kompozycję. Kolor należy dobierać pod resztę domowych tekstyliów lub pod ozdoby typu poduszki. Ciekawą opcją jest także zawieszenie kolorowej zasłony do salonu utrzymanego w konwencji minimalizmu. Tym samym zasłony staną się najmocniejszym punktem naszego wnętrza.  

Najlepsze tkaniny na firankę do salonu

Gotowe firany mogą występować w wielu różnych materiałach, tak samo jak zasłony. Ich wybór można jednak sprowadzić do ponownej analizy listy znajdującej się wyżej. Tak dojdziemy do wniosku, że warto zakupić gotową firanę zrobioną z tiulu, woalu lub cienkiego żakardu. Charakteryzują się one dobrą przepuszczalnością światła. Za tiulem lub żakardem może przemawiać możliwość bezproblemowego prania, kiedy firanę z woalu należy prać ręcznie. Ten ostatni charakteryzuje się eleganckim brakiem przejrzystości, lecz musi być prasowany tak samo jak tiul. Ponownie warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd gotowej firany, lecz także na kwestie utrzymania jej w czystości. 

Czy firanka powinna być biała?

Nie ma zasady mówiącej o tym, że gotowa firana powinna być biała lub beżowa. Choć trzeba przyznać, że są to najbardziej uniwersalne barwy. Warto jednak eksperymentować. Gotową firanę kupimy w wielu różnych kolorach, co pozwoli stworzyć niecodzienne aranżacje. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić. Zbyt duża ilość koloru może być przytłaczająca.