drzewka owocowe

Kiedy pryskać drzewka owocowe?

Konieczne opryski na drzewkach owocowych

Wraz z nadejściem wiosny, w niemalże wszystkich czasopismach ogrodniczych znajdziemy kalendarz dobrego ogrodnika, w którym dzień po dniu będziemy mieć rozpisane, jakie konieczne prace w ogrodzie na pewno trzeba będzie wykonać, aby w sezonie móc cieszy się obfitymi zbiorami. Warto wiedzieć, że oprysków profilaktycznych, w szczególności wykonywanych na drzewach owocowych, nie można pominąć. Wystarczy bowiem jedna infekcja lub atak jednego z popularniejszych szkodników, aby całkowicie pożegnać się z pysznymi i soczystymi owocami w sezonie. Wobec tego, kiedy pryskać drzewka owocowe i jakie opryski stosować?

Najważniejszy oprysk- na choroby grzybowe

Istnieje cała lista chorób, jakie są wywoływane przez grzyby. Mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, bakteryjna plamistość liści, antraknoza, kędzierzawość liści, szara pleśń, parch, zgnilizna- to tylko niektóre z przykładów chorób, które uwielbiają wiosenną pogodę, kiedy wilgotność jest duża, a wiosenne deszcze dodatkowo sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Dlatego też pierwszy oprysk drzewek owocowych powinno wykonać się w momencie, kiedy drzewka zaczną już zawiązywać pąki liściowe, ale jeszcze nie zdążą ich całkowicie rozwinąć. Może to być koniec lutego- początek marca, jest to jednak kwestia indywidualna w każdym ogrodzie. Oprysk przeciwko chorobom grzybowym najlepiej wykonać w cieplejszy, wiosenny dzień, ważne jednak, aby był to dzień bezwietrzny. Odpowiednimi preparatami może być chociażby tlenek miedzi, czyli Miedzian, który został dopuszczony nawet do stosowania w przypadku upraw ekologicznych.

Opryski na szkodniki

Wykonuje się je w podobnym terminie, co opryski na choroby grzybowe. Musimy bowiem mieć świadomość tego, że szkodniki uśpione w zimie na drzewkach będą budzić się razem z coraz wyższą temperaturą żerując na młodych pędach. Opryskiem obowiązkowym powinien być więc ten, który wykonuje się na przędziorka, a także oprysk na mszyce. Na przędziorka odpowiednim preparatem będzie Nissuron Strong, a na mszyce można zastosować popularny Mospilan. Pamiętajmy o tym, aby zachowywać odpowiednie przerwy pomiędzy opryskami, tym samym przestrzegając zaleceń z kalendarza ogrodnika, gdzie opisane są terminy wraz z rodzajem oprysku, jaki najlepiej będzie w danym czasie zastosować. Aby wydajnie poradzić sobie ze sporą ilością drzewek owocowych, zaopatrzmy się w opryskiwacze o dużej pojemności z lancą- specjalnym wysięgnikiem, który pozwala wygodnie opryskiwać korony nawet wysokich drzew.