Jak wybrać odpowiednie płytki do łazienki?

Płytki do łazienki obecnie dostępne są w wielu ciekawych wzorach, ale też rozmiarach, przez co dokonanie wyboru może być wielkim wyzwaniem dla wielu osób. Należy zwrócić uwagę na wymiary łazienki, ale też nasze osobiste potrzeby, które posiadamy pod względem ostatecznego wyglądu pomieszczenia. Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie jakie płytki wybrać do łazienki, zapoznaj się z naszym poniższym artykułem, w którym znajdziesz cenne rady i wskazówki!

Rodzaje płytek do łazienki

Zanim zdecydujemy się na zakup płytek łazienkowych, powinniśmy nieco bliżej przyjrzeć się rodzajom płytek, które obecnie dostępne są na rynku. Płytki do łazienki można wyróżnić przede wszystkim ze względu na wielkość, kształt oraz materiały, z którego zostały wykonane płytki. Wielkość płytek łazienkowych może mieć wpływ nie tylko na estetyczny efekt końcowy remontu, ale także optycznie powiększy lub wręcz przeciwnie, zmniejszy nasze pomieszczenie. Dodatkowo, warto pamiętać również o tym, że im mniejsze płytki, tym większa ilość fug, które mogą być bardzo problematyczne do wyczyszczenia i utrzymania w czystości. Płytki do łazienki zazwyczaj są dostępne w formie kwadratu lub prostokąta, choć prawdziwi artyści nie zawahają się przed wykorzystaniem płytek heksa i oktagonalnych, dzięki którym można stworzyć niepowtarzalne dzieła sztuki na powierzchni ścian lub podłóg łazienki. Warto jednak zwrócić uwagę na dopasowanie płytek łazienkowych do budowy pomieszczenia tak, aby nie trzeba było ich za bardzo obcinać, przycinać i układać w skomplikowany sposób.

 

Jednym z ważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę odpowiadając na pytanie jakie płytki wybrać do łazienki, jest materiał, z którego zostały wykonane wybrane przez nas płytki. Największą popularnością cieszą się płytki ceramiczne, które można podzielić ze względu na sposób produkcji na płytki gresowe, glazura czy terakota. Płytki ceramiczne gresowe są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu stosuje się je zazwyczaj na powierzchni podłogi w łazienkach czy kuchniach. Z kolei glazura charakteryzuje się małą masą własną oraz stosunkowo cienką szerokością płytki, dzięki czemu są one idealne do pokrycia ścian.

 

Kolorystyka w łazience – płytki jasne czy ciemne?

Chociaż właściwości płytek, które mają znaleźć się w naszym domu, są najważniejsze, to również musimy zwrócić uwagę na kolorystykę czy wzory obecne na ich powierzchni. To właśnie dzięki nim, możemy stworzyć niepowtarzalne aranżacje, które sprawią, że będziemy czuć się komfortowo w naszej łazience. Najczęściej klienci mają problem z podjęciem decyzji o tym, czy płytki do łazienki powinny być jasne czy ciemne. Każdy z dostępnych obecnie na rynku modeli płytek zarówno w kolorze jasnym, jak i ciemnym, posiada swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć zanim podejmie się decyzje o ich zakupie. Płytki ceramiczne jasne idealnie sprawdzą się do wykończenia łazienki o małych wymiarach, ponieważ jasne kolory optycznie powiększają małe przestrzenie. Dodatkowo, wykorzystanie jasnych płytek z białą armaturą łazienkową, sprawia, że łazienka wydaje się niezwykle czystym i przyjemnym wnętrzem. Ciemne płytki do łazienki również cieszą się zainteresowaniem klientów, zwłaszcza jeśli mają oni do dyspozycji łazienkę dużych rozmiarów i pragną ją urządzić w nowoczesnym stylu. Warto jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie ciemnych płytek do łazienki, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia.