drzewa liściaste w ogrodzie

Drzewa liściaste do ogrodu

Urządzamy ogród i sadzimy drzewa

Pusta połać przestrzeni do zagospodarowania wokół domu wygląda jak szansa na wykonanie spektakularnej aranżacji, ale i ogrom pracy, która wcale nie jest najłatwiejsza do wykonania. Nie mając pojęcia o ogrodnictwie, na samym początku ciężko jest kupować i sadzić rośliny, jednocześnie ucząc się o tym, jakie mogą mieć wymagania i na jakich glebach będą rosły najlepiej. Aranżację dobrze jest jednak zacząć od zasadzenia największych drzew i krzewów, aby stopniowo schodzić w dół z wysokością rabat. Dlatego też już na starcie pierwszym i ważniejszym tematem dla ogrodnika jest to, jakie drzewa liściaste do ogrodu będą najlepsze. Tym bardziej, że mogą być bardzo różnorodne i ciekawe, zarówno pod względem formy jak i tego, jak duże i rozległe będą rosły w przyszłości, gdyż to także zawsze należy brać od razu pod uwagę. W poszukiwaniu prawdziwych perełek można odwiedzać liczne ośrodki szkółkarskie.

Odmierz odpowiednią odległość

To pierwsze i kluczowe zadanie. Trzeba bowiem mieć świadomość tego, że małe sadzonki drzew liściastych stosunkowo szybko zamienią się w ogromne drzew, których korona może mieć ogromną średnicę. Dlatego też dobór drzew pod względem gatunków warto przeprowadzać także pod tym kątem. Drzewa liściaste powinny zostać posadzone w odpowiedniej odległości od budynków, garażu czy też ogrodzenia, a także linii wysokiego napięcia. Pamiętajmy także o tym, że im starsze będzie drzewo, tym trudniej będzie je wyciąć, a nawet po przeprowadzonej wycince- korzenie drzewa nadal pozostaną w ziemi przez długie lata, utrudniając wykonanie innej aranżacji w tym samym miejscu. Sadzenie dużych drzew liściastych powinno być więc przemyślane, a także wykonane z wyobraźnią.

Rozmiar drzew warto dobrać do wielkości posesji

Duże drzewa zdecydowanie najlepiej będą się prezentować na większych działkach. W przypadku posesji o mniejszym metrażu- mogą być zbyt przytłaczające- warto wówczas decydować się albo na niższe krzewy albo na odmiany karłowate. Dużą zaletą drzew liściastych jest to, że zapewniają cień na posesji, a także dają nam prywatność. Wśród modnych i popularnych obecnie drzew liściastych znajdziemy między innymi jarząb japoński, oliwnik wąskolistny, klon palmowy, magnolie lub też ozdobne drzewa owocowe- jabłonie lub też wiśnie. Niektóre z tych drzew dorastają aż do 5 m wysokości, ale równie ważne jest, jaki przyjmują pokrój- czy są bardzo rozłożyste czy bardziej kolumnowe, a także, jakiego koloru mają liście- niektóre mogą przebarwiać się na słońcu.