Czego potrzebujemy do uprawy storczyków?

Pośród wszystkich roślin domowych, storczyki wyróżniają się swoim egzotycznym wyglądem, jaki potrafi “ożywić” każde wnętrze. Co jednak zrobić, by prawidłowo się rozwijały i cieszyły oczy domowników i ich gości? Czy konieczne jest kupno orchidarium? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Do jego lektury zapraszamy wszystkich miłośników domowych kwiatów i nie tylko. 

Wymagające storczyki 

 

Wbrew pozorom nie tak łatwo uprawiać storczyki w domu. Rośliny te, znane również pod łacińską nazwą, jako orchidee, to kwiaty wymagające specjalnego traktowania i prawdziwej “ręki do kwiatów”.. Ma na to wpływ przede wszystkim fakt, że pochodzą z innych, niż nasze, egzotycznych stron świata. (Jeśli interesują was szczegóły pochodzenia storczyków zapraszamy do odwiedzenia poświęconej im strony sklepu Hemp, jaką znajdziecie pod poniższym adresem: https://www.hemp.pl/uprawa-storczykow). Mimo naturalnej dla nich zdolności adaptacji do różnych warunków klimatycznych, zadziwiającej w porównaniu do innych, bliższych nam klimatycznie roślin, potrzebują wyjątkowego podejścia, aby mogły w pełni rozkwitnąć w zaciszu naszego domu lub mieszkania. W kolejnych akapitach piszemy, jak najlepiej zaadaptować je do naszych wnętrz. 

Nawozy i podlewanie

 

Dwie kluczowe kwestie w zakresie uprawiania storczyków stanowią nawozy i odpowiednie podlewanie. 

 

Jeśli chodzi o nawozy to najlepszym rozwiązaniem będą te w formie płynnej. Przez doświadczonych ogrodników polecane jest również ich rozcieńczanie, dużo większe, niż ma to miejsce w przypadku innych roślin domowych. Jakiej marki nawozy będą najlepsze i najbardziej uniwersalne do uprawiania storczyków? Wśród gąszczu różnego rodzaju producentów, na szczególną uwagę zasługują dwie firmy, a mianowicie BIOBIZZ i HESI, znane i uprawiane przez ogrodników na całym świecie. Warto jednak również eksperymentować w tym zakresie, gdyż na powodzenie w uprawie storczyków ma wpływ wiele czynników. Innymi słowy, jeden nawóz sprawdzi się w wypadku danego szczepu, a przy drugim przyniesie średnie, lub całkiem znikome, efekty. 

 

Jak ma się sprawa z podlewaniem naszych egzotycznych kwiatów? Storczyki podlewamy raz w tygodniu, pomiędzy “podlewaniami” zapewniając im odpowiednie nawożenie. Da nam to pewność, że rośliny wchłoną odpowiednią ilość cennych mikroelementów. 

Storczyki, a orchidarium 

 

Jedną z popularnych i niezwykle wydajnych metod uprawiania storczyków, jest umieszczenie ich w specjalistycznym orchidarium. Jest to swojego rodzaju “dom dla storczyków”. Możemy zakupić gotowe orchidarium w profesjonalnym sklepie ogrodniczym, lub skonstruować je na własną rękę. (Ta druga metoda wymaga jednak dość sporego wysiłku i nie lada umiejętności). Czy orchidarium stanowi konieczny warunek powodzenia naszej storczykowej uprawy? Niekoniecznie. Z powodzeniem możemy wyhodować piękne orchidee bez jego pomocy, jednak zakup “domu dla storczyków” stanowi niewątpliwie duże ułatwienie, pozwala bowiem na kontrolę wielu aspektów uprawy, takich jak temperatura, czy odpowiednie nasłonecznienie.