5 rodzajów lamp do salonu – który wybrać?

Zwieńczenie naszego salonu odpowiednim oświetleniem to podstawa kompletnego wystroju. Wybór lamp do salonu jest ogromny, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wybierać spośród klasycznych rozwiązań, a także tych nowoczesnych, czy też nawet futurystycznych. Aby dowiedzieć się, który rodzaj lamp do salonu będzie odpowiedni, należy zastanowić się, jaki charakter wnętrza chcemy uzyskać. 

Klasyczne żyrandole do tradycyjnych salonów

Historia żyrandoli sięga dawnych lat. Dlatego też będzie on świetnym wyborem jako lampa do salonu urządzonego w sposób klasyczny. Żyrandol można z powodzeniem dobrać do koloru mebli lub akcesoriów w pokoju, takich jak ramki obrazów lub meblowe uchwyty. Dzięki temu uzyskamy pełną spójność i harmonię wystroju. Pamiętajmy jednak, że aby żyrandol dobrze się prezentował, nie może być powieszony za nisko, a jego wielkość nie powinna przytłaczać. Dlatego dobierajmy żyrandole z namysłem, by dobrze prezentowały się w naszym wnętrzu. Zawsze istnieje alternatywa w postaci mniej rozłożystych lamp wiszących.

Nowoczesne lampy wiszące do wysokich sufitów

Te, w przeciwieństwie do żyrandoli, posiadają zwykle mniejszą ilość źródeł światła. Są też nowocześniejsze, lecz wciąż pozostają niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem. W ofercie sklepów znajdziemy bowiem zarówno modele pasujące do wnętrz minimalistycznych, jak i tych bardziej tradycyjnych pełnych przepychów. Nowoczesne lampy wiszące to także idealny wybór do wnętrz industrialno-loftowych. Pamiętajmy jednak, że do zawieszenia lamp wiszących potrzebny jest wysoki sufit. W przypadku gdy nasze mieszkanie nie jest pod tym względem odpowiednie, lepiej będzie zdecydować się na lampy sufitowe. 

Minimalistyczne lampy sufitowe wraz z plafonami

Lampy sufitowe to nic innego jak źródło światła montowane blisko sufitu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do lamp wiszących i żyrandoli, nie potrzebują one takiej ilości miejsca. Sprawdzą się więc w nowoczesnych blokach, gdzie mieszkania posiadają zwykle niskie sufity. Osobną kategorią lamp sufitowych są plafony. Te zwykle możemy spotkać w łazience, jako odporne na wilgoć oświetlenie. Te lampy sufitowe są dość specyficzne z wyglądu i oprócz wyżej wymienionego zastosowania mogą sprawdzić się w biurze i w korytarzach, lecz niespecjalnie jako lampa do salonu. Zdecydowanie bardziej ozdobne są klasyczne lampy sufitowe w formie kilku źródeł światła. 

Kinkiety ścienne nie tylko do łazienki

Oprócz plafonów w łazience znajdziemy też kinkiety ścienne. Te mogą być również świetnym dodatkiem salonowej aranżacji, jako dopełnienie lampy wiszącej lub żyrandola. Dzięki kinkietom ściennym skierujemy światło tylko w jedno miejsce, dzięki czemu stworzymy ciekawą atmosferę idealną do oglądania filmów lub wieczornego spotkania ze znajomymi. Pamiętajmy, by wybrać kinkiet ścienny dopasowany do stylu wnętrza i by powiesić go na odpowiedniej wysokości.

Lampy stojące jako gustowny dodatek do salonu

Oprócz kinkietów ściennych ciekawym dodatkiem będą również lampy stojące. Pozwolą one na doświetlenie rogu salonu i stanowić będą elegancką ozdobę. Pamiętajmy jednak, że lampa strojąca ukradnie nam odrobinę miejsca z salonu, więc zrezygnujmy z niej, jeżeli nasz salon nie jest wystarczająco duży. Świetnym pomysłem na jej użycie jest postawienie jej obok kanapy lub fotela, dzięki czemu w prosty sposób urządzimy nasz mały własny kącik do czytania i relaksu.